Toprakların yabancılara satılmasına dair...

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
515 Kez görüntülendi.
İlçe İnsanının Kaleme Aldığı Yazılar
Ismail Öztürk
Konu: 170
Yorum: 295
Teknik Sorumlu
Toprakların yabancılara satılmasına dair...

Şu sıralar gelen yabancılara ülkemizin topraklarını satıyoruz. Halkımız sanki paraya muhtaçmış gibi piyasa değerinin üstünde bir fiyat verilince yerine hemen satıyor.

Paranın yüzü sıcaktır derler ya, işte öyle.


Çanakkale'de gezerken her tarafta satılık tabelaları gördüm, üzüldüm. Halk topraklarını satmakta acele ediyor. Bilmiyor kime sattığını, neden sattığını. Harcamalarını biraz fazla artırınca kapatmak için atalarından kalmış son toprak parçalarını da satmakta çözümü bulmuş. Bilmiyor ki garibim, para bulunur ama vatan bulunmaz.


Biz bu vatanı atalarımızdan miras aldık. Hem de ne miras! Her karış toprağını kanlarıyla sulanmış bir miras. Bizim özgür yaşayabilmemiz için sadece Çanakkale'de 250 Bin atamız şehit olmuş. Şimdi bu toprakları yabancılara satışta hiç mi gönlün sızlamayacak?


Bu satış sadece Çanakkale'de değil yurdumun her tarafında. Özellikle memleketim Karadeniz de aynı. O güzelim yeşillik, doğa para karşılığında yabancılara satılıyor.

En çok üzüldüğüm de buna devletin de teşvik vermesi.


Sadece İstiklal Marşımızda bile bu çok açık ifade ediliyor. Merhum Mehmet Akif bizi uyarmış fakat anlayan var mı?Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı: 

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. 

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı: 

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.


Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? 

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda! 

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda, 

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.


İşte bunu okuyup sonra da topraklarımızı yabancılara satmayı bir daha düşünelim.


İngiltere'de bir arkadaşım bir arsa almak istemiş ama Türk olduğu için ona satış yapmamışlar. Onlar için durum farklı mı? Bugün sattığımız topraklar için tarihten ders almıyoruz maalesef. Bir zamanlar Filistin de topraklarını İsrail'e satmıştı. Sonuç? Ortada!


likarba
Ekleme Tarihi: 24/12/2018 23:35:47

reklam