O Arabada Bir Gün Siz de Olabilirsiniz

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
523 Kez görüntülendi.
Köprübaşı Haber
Haşim İmamoğlu
Konu: 3557
Yorum: 623
Organizatör
O Arabada Bir Gün Siz de Olabilirsiniz

Dört bir yanı dağlarla çevrili ve oldukça engebeli bir ilçe Köprübaşı. Bu özelliğiyle gerek yol yapımına ayrılacak arazi gerekse yol yapım maliyeti bakımından bir dizi olumsuzlukla karşı karşıya kalmıştır. Tarıma elverişli arazilerin sınırlı oluşu, mahallelere yapılması düşünülen yolların önüne engel olagelmiştir. Arazi sahipleri, yapılacak yolun hanelerine yakın bir yerden geçmesini istemiştir de kendi tarım arazilerine dokunulmasını da pek mazur görmemiştir. Bunun sonucunda yaşanan küçük çaplı tartışmalar, babalardan oğullara bir miras olarak kalmış nihayetinde birçok haneye yol ulaşamamıştır. Bu tartışmalara, günümüzde de rastlamak mümkün.

Gündoğan Mahallesi’nde Sükutler diye bilinen mevki de “yol vermeme” tartışmaları sonucu yolsuz kalmış mahallerden bir tanesi. Geçenlerde sosyal medyada paylaşılan bir video, yol sorununu gündeme getirmekle kalmayıp eski bir yaraya da tekrar parmak basmış oldu. Videoda, hastalanan Hasan Mol adlı vatandaşımızın el arabasıyla patika yollardan taşındığı görülüyor. Videoda geçen Sükutler mevkiinde yaklaşık 10-15 hanenin yolu yok. Bu hanelere en yakın yol da yaklaşık 300 metre uzaklıktan geçiyor. Hal böyle olunca acil bir hastalık durumunda hastaların ilkel ve çetin şartlarda araç yoluna ulaştırılması gerekiyor.

www.koprubasitrabzon.com ailesi olarak hiçbir vatandaşımızı suçlayacak değiliz. Ama bu “yol vermeme” alışkanlığımızı terk etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Hem artık tarım arazilerimizin birçoğu da ekilip biçilmiyor. Arazilerimizde ekip biçtiklerimizin ve ürettiklerimizin de getirisi pek yok. Yol verme konusunda birbirimize daha hoşgörülü yaklaşmalı, eski yol tartışmalarımızı bir kenara bırakmalıyız. Ve unutmamalıyız: Bir gün hastaneye yetişmek için patika yollardan giden o el arabasında biz de olabiliriz. Kim bilir…
Ekleme Tarihi: 11/09/2019 22:54:44

reklam
Ismail Öztürk
Konu: 169
Yorum: 295
Teknik Sorumlu
Çok önemli bir konu. İmkan var ama hırs izin vermiyor.
Her eve yol lazım, biz de bunun madurlarındanız. Komşularımız bu konuda daha hassas olmalı. Şu ana kadar hiç kimse öteki tarafa bir gram toprak götürmedi.
Onlar da götürmeyecek. Bunun farkında olmak lazım.

Ekleme Tarihi: 16/09/2019 12:16:40