Milli Eğitim sorunu çözülür

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
243 Kez görüntülendi.
İlçe İnsanının Kaleme Aldığı Yazılar
Ismail Öztürk
Konu: 170
Yorum: 295
Teknik Sorumlu
Milli Eğitim sorunu çözülür
Orta okulda okurken abilerimizden, ablalarımızdan duyardık sınava hazırlanmayı. Çalışıp çalışıp üniversite sınavını kazanmayı. Ama pek çoğu kazanamazdı. Kazansa bile okuduğu bölümde çalışmazdı. 
Gün geldi biz de sınava hazırlandık, girdik, kazandık. Üniversiteye başladık, bitirdik. Biz de onlar gibi okuduğumuz meslekte çalışmadık. Çalışan yok mu? Tabiki var ama çok az istisna gibi.
Bu her zaman kafamı kurcalar. Neden? Neden insan onca sene okuyor ve sonra okuduğu mesleği yapmıyor? Garip değil mi? 
Şöyle bir kanıya vardım. Daha küçükten beri okuyun, okuyun diye zorlandık. Okuyalım ama ne? sadece okuduk. Sırf okumak için okuduk. Bir yol gösteren olmadı. Kendi gayretimizle kazandık, okuduk. Kimse demedi ki sen şu meslekte daha iyi olursun onu seçmelisin. Diyemezdi, çünkü diyecek ne öğretmen vardı ne de bir başkası. 
Çok şükür halimizden şikayetçi değiliz fakat neden daha iyi olmasın? Gençlerimiz neden daha iyi bir yönlendirme, daha iyi bir eğitim almasın?
Bir tarla düşünün; sürdünüz, çapaladınız, tohumu ektiniz. Sonra bir daha ürün toplamak zamanı tarlaya gittiniz. Nasıl bir ürün beklersiniz? Kocaman, güzel, olgun, dolu dolu ürünler görmek hayalinizle gittiniz ama bir de baktınız ki küçücük, ufak tefek ürünler var. Bu durum eminim ki hoşunuza gitmez. Eğer tarlayı ektikten sonra sulasaydınız, ilaçlasaydınız gerekli bakımını yapsaydınız nasıl olurdu?  Çok güzel mahsuller alırdınız. Mutlu olurdunuz. Emeğinizin karşılığını almak sizi mutlu ederdi. Sonra ürünlerinizi görenler size gıpta ederler. Çalışma sisteminizi örnek alırlar onlar da sizin gibi yapmaya uğraşırlar. 

Bizim gençlerimiz çok zekidir. Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Az önce anlattığım tarla gibi bir tarlada gençlerimizi eğitiyoruz. Ne su veriyoruz ne de bakım yapıyoruz. İçlerinden birkaç tanesi bir şekilde kendisini yetiştiriyor ve sivriliyor. Bir yerlere geliyor. Diğerleri başıbozuk bir topluluk gibi ortada kalıyor. Ne hak ne hukuk biliyor. Ulu orta yetişiyor. 

Halbuki örneğimizin ikinci kısmındaki gibi gençlerimizle ilgilenip onları doğru yönlendirerek doğru eğitimleri alarak doğru yerlere, istedikleri yerlere gelmelerini sağlasak ne olur düşünebiliyor musunuz? Ülkemiz nereye gelir düşünebiliyor musunuz?  Yüzde 3 başarı sağlanırken yüzde 70'lere çıksa nasıl olur? Her alanda uzman gençlerimiz olur. Ülkemiz tam anlamıyla gençlik devrimi ile en süper ülkelerden biri olur. Model ülke oluruz tüm dünyaya. 

Bunu başaracak kim mi? Tabiki biziz!
Eğitimcilerimiz, annelerimiz, babalarımız biz hep birlikte bunu başarmalıyız.
Ekleme Tarihi: 28/08/2019 22:32:17

reklam