İstanbul’lu Olamadım

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
573 Kez görüntülendi.
İlçe İnsanının Kaleme Aldığı Yazılar
Soner Ayar
Konu: 4
Yorum: 0
Üye
İstanbul’lu Olamadım

6 KASIM 1985

Henüz 14 yaşında, yaklaşık 9 ay önce annesini kaybeden, doğup büyüdüğü topraklardan, okulundan ve arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalıp İstanbul'un yolunu tutan bir çocuğun hikayesidir bu tarih.

Sürmene Birlik firmasının otobüsü saat 14:00 da Sürmene den hareket ettiği andan itibaren bir devir kapanıp bir devir başlıyordu benim için. Ertesi gün öğle saatlerinde otobüsümüz İstanbul Topkapı otogarına indi nihayet. Yolculuk boyunca hiç uyuyamamıştım. Hayatımda ilk defa bu kadar çok insanı, bu kadar çok arabayı bir arada görüyordum.

Yok dedim kendi kendime, ben istanbullu olamayacağım. Nasıl olabilirdim ki, aklım hep köyümde, okulumda, arkadaşlarımdaydı. Şöyle tatlı bir hoşgeldin demedi bana bu koca şehir, çok zor günlerdi o günler.

Suyunu içemediğim, havasını solurken boğulacak gibi olduğum bu şehir bana göre değildi ama başka seçeneğimde yoktu. Maalesef burada yaşamak zorunda olduğumu yavaş yavaş anlamaya başlamıştım.

Alışmaya çalışıyordum ama bu kolay olmuyordu. Köyde okula giderken yemyeşil bahçelerin arasından geçip, pırıl pırıl akan derelerin sesini unutup egzoz sesine alışmak ne kadar kolay olabilirdi ki.

Aylar geçtikçe biraz daha alışıyordum sanki. Bir haftasonu ilk defa İstanbul u gezeyim dedim. Halk otobüsüne binip koltuğa oturdum. O da ne, bir bayan gelip yanıma oturmaz mı, çok utandım yüzüm kıpkırmızı oldu. Bozuntuya vermemeye çalıştım. Bu alışık olduğum bir durum değildi elbette. İstanbul lu olmaya başlamıştım ama halâ yıkılmayan tabularım vardı.

O günden bu güne tam 33 yıl geçti ama ben halâ İstanbul lu olamadım.

Soner Ayar
Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #

Ekleme Tarihi: 06/11/2018 14:26:21

reklam
Ismail Öztürk
Konu: 168
Yorum: 291
Teknik Sorumlu
O zaman araftasın :)
Memlekete gitsen oralı da olmazsın çünkü orda da insanlar, yerler değişti.

Ekleme Tarihi: 10/11/2018 23:19:13