Çekiç Sesleri Tarih Oluyor

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
2347 Kez görüntülendi.
Köprübaşı Haber
Haşim İmamoğlu
Konu: 3558
Yorum: 623
Organizatör
Çekiç Sesleri Tarih Oluyor

Neredeyse hatırlamayanımız yoktur. Ağustos geldi mi yaylalarda bir telaş başlardı. Dumana çiseye yakalanmadan çayırlar kesilip kurutulmalıydı. Yayla havası bu, sağı solu belli olmazdı. Çekiç sesleri gelirdi yaylanın dört bir yanından. Örsün üzerinde muntazam bir ustalıkla dövülen kerendi (tırpan), bileme taşıyla bilenip sert güneşin altında çayıra sallanırdı. Çayır kesme işi için de günlükçüler tutulurdu. Güneşli günü beklemek kadar zaman zaman bu günlükçüler de beklenirdi.

Engebeli arazilere kurulu ilçemiz teknolojiye pek izin vermese de yaylalarımız teknolojiye yelken açtı. Mahallelerimize göre daha düz olan yaylalarımızda artık çekiç sesleri pek duyulmuyor. Yaylacılarımız şimdilerde çayır biçme makinesiyle çalışmaya başladı. Söz konusu makinenin kerendiye göre hem olumlu hem de olumsuz yönleri var. Kerendiyle 1 günde kesilen çayırı 1 saatte kesebilen bu makine sayesinde, yaylacılarımız artık birkaç güneşli günde çayırını kesip kurutabiliyor. Ancak bu makine kerendiye göre epey ağır ve mazotla çalışıyor. Yaşlılarımızın deyimiyle “çayırı toprak yüzeyle keseceksin ki bereketi olsun” sözünden de epey uzak. Kerendi kadar temiz kesmiyor yani. Taşa toprağa karşı da biraz nazik bir makine. Kolay bozuluyor. Tüm bunlara rağmen olumlu yönleri ağır basıyor olmalı ki yaylacılar arasında rağbet görmüş durumda. Unutmadan, günlükçü yevmiyesinde değişen pek bir şey yok. Kerendiyle 1 gün çayır kesen günlükçü ile makineyle 1 saat çayır kesen günlükçünün yevmiyesi aynı.

Yaylacılar teknolojiyle tanışmışken bazı alışkanlıklarda değişen pek bir şey yok. Kerendi ile kesen günlükçü nasıl ki bazı taşlı topraklı bahçeleri kesmekten kaçınırken, makineli günlükçü de benzer bir anlayışa sahip. Bu işin doğasında “peşine koşturmak” hep olacak galiba. Sözün kısası çekiç seslerinin yerini makine sesleri aldı yaylalarımızda.
Ekleme Tarihi: 12/08/2015 00:47:28

reklam
Nigar Kahraman
Konu: 0
Yorum: 236
Üye
Bu gözler sağ oldukca neler görecek. Doğanın düzeni bozuluyor,yapacak birşey yok. çalışan insanlar kolaylık peşinde haklımı, haksızmı tartışılır..............

Ekleme Tarihi: 12/08/2015 09:53:14