Büyük Başarı!

Toplam: 0 kişi bu bölümde; 0 Misafir
535 Kez görüntülendi.
Köprübaşı Haber
Birol Sancak
Konu: 43
Yorum: 4
Üye
Büyük Başarı!

Trabzonlu Eğitimci 78 İlden 5 Bin Kişinin Katıldığı Yarışmada ‘Tarih Tüneli’ Projesi İle Türkiye Birincisi Oldu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması’ nda Birol Hacıefendioğlu “Tarih Tüneli” adlı çalışmasıyla Türkiye birincisi oldu. 

Trabzon Affan Kitapçıoğlu Anadolu Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak görev yapan Hacıefendioğlu, projenin amacının, her kesimden kişiye tarihi süreçte meydana gelen olaylar, kültürler ya da uygarlıklar hakkındaki merakı gidermeyi, tarih bilincinin uyandırılmasını ve okul müfredatı dikkate alınarak tüm sınavlara hazırlıkta Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu “Fatih Projesi” kapsamında tarih konusundaki ihtiyaca cevap vermek olduğunu belirtti. Hacıefendioğlu, “Ayrıca, dijital ortamda kronolojik düzenleme dikkate alınarak, tüm İlk çağ, Ortaçağ yeni Çağ ve Yakıncağ tarihindeki siyasi, sosyal, ekonomik, edebiyat, kültür ve sanatın yanında bilimsel gelişmelerin de yer aldığı Türk ve Dünya tarihi proje kapsamında tutulmuştur bilgisini paylaştı. “Bu süreç çağdaş tarihe kadar hatta 2019 yılı dahil devam ettirilmiştir” dedi. 

Yarışma’ya Türkiye’ nin 78 ilinden katılım sağlanmış ve başvuru sayısı 4.681 olarak belirtilmiştir. 5 ayrı dalda ödüllerin verildiği yarışmada finale 210 kişi kalmıştı. Birol Hacıefendioğlu 11 yıla yakın bir sürede tasarladığı projenin birincilikle ödüllendirilmesinin kendisini mutlu ettiğini, o nedenle de organizeyi düzenleyen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya ve Müdürlük çalışanlarına teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı. Ayrıca bu tür girişimlerin eğitim camiasını daha da büyük bir çaba içerisine sürükleyeceğine ve organizelerin devamının ülkeye hep yarar getireceğine inandığını vurguladı. “Bir öğretmen olarak da ülkeye hizmet etmenin en büyük gurur olduğunu asla unutamayız” görüşlerine yer verdi. Hacıefendioğlu, bir Trabzonlu olarak da ilimizin ve okulumuzun adını duyurmanın önemli olduğunu söyledi. Proje hazırlama sürecinde kendisine destek olan ailesine de teşekkürü bir borç bildiğini ifade etti. 

Hacıefendioğlu kimdir?

İlkokulu Köprübaşı Fidanlı Mahallesi'nde okuyan Hacıefendioğlu,  Köprübaşı Ortaokulu’ndan mezun olmuş ve lise eğitimini de Affan Kitapçıoğlu Lisesi’nde görmüştü. 1991' de ODTÜ Fen Ed Fak. Felsefe Bölümü hazırlık sınıfından ayrılan Hacıefendioğlu, KTÜ İİBF İşletme bölümü 2. sınıfından da ayrıldıktan sonra yine KTÜ Fatih Eğ. Fak. Sos Bil. Eğit. Bölümü Tarih Öğretmenliğini bitirdi. Aynı zamanda ressam olan Birol Hacıefendioğlu'nun Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde 2 ve Köprübaşı Halk Eğitim Merkezinde 1 olmak üzere toplam 3 kişisel sergisi bulunmaktadır. Devlet ve özel koleksiyonlarda tabloları yer alan tarih öğretmeninin teknolojiye olan ilgisini tarihle bütünleştirmesi ise, kayda değer bir gelişme olarak görülmekte. 
Atakan TOK Fotoğraflar
  • #
  • #

Ekleme Tarihi: 05/05/2019 18:01:26

reklam